Naturalne piękno Morza Azowskiego

Naturalne piękno Morza Azowskiego

Morze Azowskie

Czy wiecie, że Morze Azowskie jest najpłytszym i położonym najbardziej w głębi lądu morzem na świecie? Niewielka głębokość zbiornika pozwala wodzie łatwo nagrzać się na słońcu. W rejonie panuje gorące powietrze stepowe, a sezon pływacki jest długi. Na północnym wybrzeżu Morza Azowskiego znajdują się liczne kurorty, w których oprócz udanych wakacji na plaży można zaoferować wysokiej jakości leczenie oraz regenerację całego ciała.

Deszcze w regionie są zjawiskiem rzadkim i krótkotrwałym, podobnie jak zachmurzenie, zwłaszcza latem.  Morze Azowskie uchodzi za skarbiec fauny morskiej: babka, flądra, bieługa, jesiotr, cierń, jesiotr gwiaździsty, baran, śledź – to tylko niektóre ryby z długiej listy gatunków z głębin Morza Azowskiego.

Również skład wody morskiej  jest wyjątkowy pod wieloma względami. Zawiera ponad 90 związków chemicznych, które mają dobroczynny wpływ na organizm człowieka. Ze względu na płytką głębokość morza nawet lekkie jego wzburzenie zamienia wodę w specyficzną zawiesinę, a kąpiel morską w zabieg prozdrowotny, wskazany przy chorobach skóry, układu mięśniowo-szkieletowego, sercowo-naczyniowego i nerwowego.

Ten piękny region – zbiornik wodny Morza Azowskiego – jak też życie przeciętnych ludzi, a zwłaszcza młodzieży, opisała w swojej książce Oksana Usenko. W książce, morze Azowskie widzimy oczami syreny: głęboka toń wody, ciepłe prądy morskie, bogactwo fauny i flory i miejsca, miasteczka rozlokowane na linii brzegowej. Dzięki opowieści poznajemy obszary, które od 24 lutego 2022 roku stały się bliskie każdemu Europejczykowi, z trwogą przyglądającemu się losom walczącej Ukrainy.

Książka dostępna już wkrótce na półkach Wydawnictwa OdeSFa!

Skip to content